Magyarországon az emberek túlnyomó része élete során legalább egyszer maga is megtapasztalja a fogínygyulladás (gingivitis) tüneteit, melynek legszembetűnőbb és sokszor ijedtségre okot adó első, a páciens számára is látható jele a fogínyvérzés, mely valójában a szervezet védekező mechanizmusa.
A kellemetlen tünetek bár eleinte nem járnak fájdalommal, szakorvosi kezelés nélkül akár fogínysorvadáshoz, vagy a fog elvesztéséhez is vezethetnek.
Az ínygyulladás kialakulása leggyakrabban a nem megfelelő, illetve hiányos szájhigiénés szokások következménye.
A rossz fogmosási technika, vagy a napi legalább kétszeri fogmosás elmulasztása, a fogselyem és a szájvíz használatának mellőzése mind elősegíti azt, hogy a fogakon a lepedék fel halmozódjon. Ebben a lepedékben (plakk) aztán a káros baktériumok hamar elszaporodnak, megtelepednek. Valójában a baktériumok anyagcseréjének végterméke váltja ki a fogínygyulladást.
Fokozottan veszélyeztetettek a dohányosok, náluk ugyanis sokkal ritkábban, vagy gyengébben jelentkezik a fogínyvérzés, mint figyelmeztető tünet.
Ennek az az oka, hogy dohányzás hatására az erek összeszűkülnek, az íny hámrétege megvastagodik, nem ad utat a vérzésnek. Ráadásul a dohányzás gyengíti az immunrendszert, a szájüreg lágyszöveteit pedig közvetlenül károsítja. A szervezet öngyógyító funkcióit nagymértékben gátolja, így a fogíny is sokkal nehezebben regenerálódik.
Vagyis a dohányzás elfedi azokat a nyilvánvaló tüneteket, amik a már kialakult betegséget jeleznék. A gyulladásos tünetek fennállnak, de a dohányos nem tapasztal, vagy csak minimálisan fogínyvérzést, vagy egyéb kísérő tünetet. Ennek következményeképp pedig sokszor későn fordulnak fogorvoshoz, akkor, amikor már súlyos csontpusztulással járó fogágybetegség alakult ki.
A rendszeres és túlzott mértékű alkoholfogyasztás nemcsak a szervezet ellenálló képességét gyengíti, de az alkohol magas szénhidrát tartalma miatt fogszuvasodáshoz vezethet.
Az összetorlódott, rendezetlen fogsor már önmagában is rizikótényezőnek számít, hiszen a fogak alapos tisztítása a nehezen, vagy egyáltalán nem elérhető területek miatt jóval nehezebb. Hasznos megfontolni a ma már felnőttkorban is elérhető és hatékony fogszabályozás lehetőségét.
A kiegyensúlyozott táplálkozás egészségünk alapja, mely biztosítja szervezetünk optimális működését. A szénhidrátban gazdag ételek túlzott fogyasztása is kiválthat fogínyvérzést, hiszen a szénhidrátok a megtelepedő baktériumok elsődleges tápanyag forrásai.
A hormonális változások, mint a várandósság, menopauza, serdülőkor, de akár a menstruációs ciklus a szervezet egyensúlyának felborulása révén a száj baktériumflórájának változását okozhatja.
Az immunszuppresszió miatt a rákos betegek jóval fogékonyabbak a bakteriális fertőzésekre, így az ínygyulladásra is.
A cukorbetegség nemcsak a keringést károsítja, de nagyban nehezíti a szöveti regenerálódást is.
A különböző hematológiai rendellenességek, például a véralvadási zavarok, vagy akár a leukémia szintén fogínyvérzéssel járhat.
C-vitamin hiányában, a szervezet védekezőképessége csökken.
Szájlégzés esetén az íny kiszárad. A folyamatos, krónikus irritáció hatására a gyulladás állandósul.
Az immunrendszer gyengesége, alulműködése örökölhető. Ez pedig hajlamosíthat a fogínyvérzésre.
Bizonyos gyógyszerek, mint pl. epilepszia elleni gyógyszerek szedésének mellékhatásaként megjelenhet az ínygyulladás.
A lelki eredetű betegségek, elsődlegesen a stressz negatív hatással van egész szervezetünk működésére, immunrendszerünkre, hormonháztartásunkra. Ebből kifolyólag szájüregi megbetegedésekhez vezethet.
A szájüregben nagy számban található baktériumok bekerülhetnek a véráramba, ezzel olyan súlyos, akár életveszélyes állapotok bekövetkeztének kockázatát növelve, mint a
Újabb kutatások eredményei szerint pedig a prosztatabetegségekhez is köze lehet.
Fogínygyulladás esetén a legfontosabb, hogy a tünetek észlelésekor minél hamarabb szakemberhez, fogorvoshoz vagy dentálhigiénikushoz forduljunk, hiszen a kezelés egyik legfontosabb eleme és első lépése a fogak professzionális megtisztítása. Ez nemcsak a fogak felszínén található lepedék és a fogkövek eltávolítását jelenti, de szükség szerint az íny alatti területek megtisztítását is.
A fogorvos a kezelés részeként megfelelő szájhigiénés tanácsokkal látja el páciensét.
Kialakult fogágybetegségnél a fentieken kívül még szükség lehet antibiotikumos kezelésre, lézer-terápiára. Szintén elérhetőek ma már olyan íny helyreállító műtétek, plasztikai beavatkozások, melyek nemcsak egészségünk szempontjából fontosak, hanem a fogágybetegségek, fogínysorvadás következményeképp kialakuló esztétikai problémákra is megoldást kínálnak.
Súlyosabb esetben érdemes parodontológus szakembert felkeresni. Erre általában a fogorvossal való konzultáció után kerül sor.
Lehet otthon kezelni a fogínygyulladást? Egyértelműen nem! A tüneti kezeléseket ugyan el lehet otthon végezni, de ez a gyulladás okát nem fogja megszüntetni. A drogériákban és patikákban fellelhető speciális fogkrémek és szájvizek hatásuk révén ugyan csökkenthetik a fogínyvérzést, de magát a fogínygyulladást megszüntetni nem tudják. Előbb-utóbb valószínűleg újra be fog gyulladni a fogyíny, és könnyen lehetséges, hogy súlyosabban.
Fontos tehát hangsúlyozni, hogy a fogínygyulladás csak akkor kezelhető hatékonyan, ha a fogorvos alapos vizsgálat után megtalálja a gyulladás kiváltó okát.
A fogínygyulladás megelőzésének legfontosabb eleme a fogak rendszeres, megfelelő technikával végzett tisztítása. Emelett kiemelten fontos szerepe van az egészséges táplálkozásnak és életmódnak.
Minden évben, ideális esetben félévente érdemes felkeresni fogorvosunkat. Ez a folyamatos kontroll biztosíthatja számunkra azt, hogy megelőzzük a komolyabb fogászati problémák kialakulását és megőrizhessük fogaink egészségét.
Mik a fogínygyulladás tünetei?
A fogínyvérzés, érzékeny, duzzadt fogíny, rossz lehelet, súlyosabb esetekben gennyes gyulladás.
Mindenképpen fogínyvérzéssel jár a fogínygyulladás?
Nem. Főleg a dohányosoknál sok esetben elmarad az íny vérzése, ezért sokkal nehezebben lehet felismerni a fogínygyulladást.
Minden esetben fogínysorvadáshoz vezet e a fogínygyulladás?
Nem. A időben kezelt fogínygyulladásból kisebb esellyel lesz fogínysorvadás.
Bölcsességfogak mellett is kialakulhat fogínygyulladás?
Igen. A bölcsességfogakat sokszor nehezebb tisztíthatani, nehéz használni rajtuk a fogselymet. Emiatt könnyen telepedik meg rajtuk a lepedék, ami fogínygyulladáshoz is vezethet.
Kérjük, jelöld meg, melyik a legmegfelelőbb időpont a számodra. A kijelölt dátum és időpont nem válik automatikusan valós időponttá, de kérésedet maximálisan figyelembe vesszük. A konkrét időpont rögzítéséhez munkatársunk rövidesen felveszi veled a kapcsolatot.
Felhívjuk kedves vendégeink figyelmét, hogy az időpontok lemondása vagy módosítása díjmentesen 24 órával a lefoglalt időpontot megelőzően lehetséges email-ben és telefonon!
Oktán Fogklinika (I-ZA Kft.)
Cím: 2440 Százhalombatta, Piac tér A/4
Adószám: 10987285-2-13
E-mail:
Megközelíthetőség:
Rendelőnk Százhalombatta szívében, a Piac téren található.
Bejáratunk a piac tér belső területén közelíthető meg.
Autóval a Sparnál, a piac másik oldalánál van lehetőségük parkolni.
Bejelentkezés / Fogászati páciens koordinátor:
Nagy Rita, Söjtöri Zita
Telefon: +36 30 400 4166